Forum Nostalji - Türkiye'nin En Nostalji Forumu

Geri Git   Forum Nostalji - Türkiye'nin En Nostalji Forumu > Haberler (Gündem) > Güncel Haberler

Aa eklinde A5Beğeni
  • 1 gönderen Firuzende
  • 1 gönderen Firuzende
  • 1 gönderen sessizkaranlık
  • 1 gönderen Firuzende
  • 1 gönderen sessizkaranlık

Cevapla
 
LinkBack Konu Araçları
Alt 12-01-2020, 17:41   #1
Forum Kıdemlisi
 
Firuzende - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Kayıt Tarihi: 02-11-2019
Mesajlar: 4,397
Rep Puanı: 10051
Rep Gücü: 105
Standart İstanbul Depremi ile İlgili Korkutan Açıklama

Marmara Denizi’nde dün saatler 16.47’i gösterdiğinde 4.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Bu sarsıntı İstanbul ve çevre illerden hissedilirken, vatandaşlar arasında paniğe neden oldu. Bu yaşanan şiddetli sarsıntının ardından vatandaşlar deprem uzmanı tahminlerini araştırıyorlar. Konuyla ilgili İTÜ’lü profesör Övgün Ahmet Ercan’dan son dakika açıklamaları gelirken, bu açıklamalar pek çok kişiyi tedirgin etti. Dün yaşanan depremin bulunduğu faya dikkat çeken Görür, beklenen olası büyük İstanbul depremi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.


Dün Marmara Denizi'nde 4.8 büyüklüğünde deprem meydana gelirken, sarsıntı çevre illerde ve İstanbul'da yoğun bir şekilde hissedildi. Pek çok vatandaşı tedirgin eden bu depremin ardından ise uzman isimler konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Bu noktada dikkat çeken açıklamalardan bir tanesi de İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan'dan geldi. Ercan, bu depremin gelecekte aynı konumda 7 ile 10 km derinde olacak M7 ile M7.2'lik depremin alıştırması olduğunu belirtti. Öte yandan İstanbul'da dün yaşanan deprem ile ilgili pek çok uzmanda açıklamalarda bulundu. İşte son dakika haberinin ayrıntıları…

İTÜ'LÜ PROFESÖRDEN İSTANBUL DEPREMİ İLE İLGİLİ KORKUTAN UYARI!
İstanbul'da dün saatler 16.47'i gösterdiğinde 4.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Yaşanan bu sarsıntının ardından vatandaşlar deprem uzmanlarının açıklamalarını yakından takip ediyor. Konuyla ilgili deprem uzmanı Ahmet Ercan'ın sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşım pek çok vatandaşı tedirgin etti. İşte Övgün Ahmet Ercan'ın o açıklamaları ve diğer uzmanların deprem ile ilgili açıklamaları…


BU FAY ÜZERİNDE OLAN HER DEPREM ÖNEMSENMELİDİR
İTÜ Jeoloji Mühendisliği Bölümü emekli öğretim üyesi ve Bilim Akademisi Kurucu Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, Twitter hesabından depremle ilgili değerlendirmede bulundu.

Görür, şunları belirtti:
* Arkadaşlar bu gün olan 4,7 depremi haritada yerine göz kararı koydum.
* Bir önceki 5,8 depremine yakın veya biraz doğusunda.
* Bu deprem büyük depremi beklediğimiz fayın üzerinde. Onun için sıkıntılı.
* Bu fay üzerinde olan her deprem önemsenmelidir. Fayın kırılma eğilimini gösterir.

"7 İLE 7.2'LİK DEPREMİN ALIŞTIRMASI"
İstanbul Teknik Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, İstanbul depremini değerlendirdi.

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Ercan, şunları belirtti:
* Sabah Tekirdağ kolunun batı uçunda 17 tane depremcikle deprem fırtınası oluşmuştu.
* Aynı kolun göbeğinde bu kez 4.8'lik küçük bir deprem oluştu.
* Bu depremle gelecekte aynı konumda 7 ile 10 km derinde olacak M7 ile M7.2'lik depremin alıştırmasıdır.
* 2045'deki ana depremi görünceye dek bu büyüklükte depremlerin olması beklenir. Ardından büyük bir deprem beklemiyorum.

"26 EYLÜL'ÜN GECİKMİŞ BİR ARTÇI DEPREMİ"
Deprem sığ olduğunu belirten Eyidoğan, "Şu ana kadar depremin mekanizma çözümü belirlenemediği için 26 Eylül 2019 depremiyle mekanik ilişkisini yorumlamak zordur. Ancak bulunduğu yer itibarıyla aynı nitelikte ve aynı tektonik rejimin özelliklerini yansıttığını söyleyebiliriz. Bu deprem 26 Eylül 2019 depreminin gecikmiş bir artçı depremi olarak değerlendirilebilir, ancak oldukça gecikmeli olan bu orta kuvvette depremin 26 Eylül depreminde kırılmayan bir parçasının gecikmeli kırılması olduğu yorumunu tercih ederim" ifadelerini kullandı.

Öte yandan konuya farklı bir bakış açısı da Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Osman Bektaş'tan geldi. Bektaş, yaşanan bu depremin Trabzon ve Rize'deki deprem tehlikesini 3 kat arttırdığını belirtti. İşte Bektaş'ın açıklamaları;

'DEPREM TEHLİKESİNİ 3 KAT ARTTIRDI'
Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Osman Bektaş, deprem riskinin bilinenden daha fazla olduğuna dikkat çekerek, "Doğu Karadeniz'de şehirleşmeye bağlı olarak aşırı nüfus artışı nedeni ile denizden yer kazanma olayları yani dolgu alanları yaygın bir şekilde kullanılmaya başladı. Ama artık dolguların yeni yönetmeliğe göre yapılması gerekiyor. Karadeniz'de gerçekleşen 5.1 büyüklüğündeki deprem, hem Trabzon, hem de Rize'nin deprem tehlikesini 3 kat artırdı. Dolgularda deprem tehlikesi daha da arttı. Dolgular üzerinde elbette binalar yapılacak, ama dolgunun tekniğine uygun bir şekilde yapılması gerekiyor" dedi.


Sabah
sessizkaranlık bunu beğendi.
Firuzende çevrimiçi   Alıntı ile Cevapla
Alt 12-01-2020, 17:49   #2
Forum Kıdemlisi
 
Firuzende - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Kayıt Tarihi: 02-11-2019
Mesajlar: 4,397
Rep Puanı: 10051
Rep Gücü: 105
Standart

Deprem uzmanı Frank Hoogerbeets’ten korkutan İstanbul deprem tahmini!

İstanbul’da 4,8 büyüklüğünde şiddetli bir deprem yaşandı. Gelen son dakika haberine göre deprem merkez üssü Marmara Denizi olarak belirlendi. Deprem, İstanbul ve çevre illerde hissedilirken, etkisini en çok Silivri ve diğer sahil ilçelerinde gösterdi. İstanbul'da yaşanan şiddetli depremin ardından vatandaşlar deprem uzmanı tahminlerini araştırıyor. Geçtiğimiz yıl yine Marmara Denizi'nde meydana gelen deprem sonrası dikkatli üzerine çeken Deprem kahini Frank Hoogerbeets İstanbul deprem tahmini ile tekrar gündeme geldi. Büyük Marmara Depremi ile ilgili analizleri bulunan deprem uzmanının son analizleri oldukça dikkat çekici.


Marmara Denizi'nde meydana gelen korkutan deprem İstanbul ve Tekirdağ başta olmak üzere birçok il ve ilçede hissedildi. Yaşanan deprem sonrası kısa süreli panik yaşayan vatandaşlar, sokaklara döküldü. Deprem sonrası gözler, deprem uzmanları tarafından yapılan deprem tahmini ve yorumlarına çevrildi. 2019 yılında yine İstanbul'da yaşanan deprem ile birlikte Türkiye'nin yakından tanıdığı deprem uzmanı Frank Hoogerbeets'in İstanbul deprem tahmini de en çok merak edilen konular arasında yerini aldı. Hoogerbeet, bir önceki İstanbul depremi sonrasında 'Dün baktığımızda 4.9 oldu bugün baktığımızda ise 5.7 şiddetinde oldu" açıklamasında bulunmuş ve bu depremlerin şiddetini artırarak devam edebileceğinin altını çizmişti.

İSTANBUL DEPREMİ HAKKINDA TÜRKİYE'Yİ UYARIYORDU!
Yaptığı tahminler ile ünlenen ve 'deprem kahini' olarak anılan Frank Hoogerbeets, önceki tahminlerinin doğru çıkması ile çok konuşulmuştu. Türkiye'nin risk altındaki bölgelerden biri olduğunu sürekli vurgulayan Hoogerbeets, özellikle İstanbul Depremi konusunda Türkiye'yi uyarıyordu.

Deprem kahini Frank Hoogerbeets geçtiğimiz aylardaki 5.8 büyüklüğündeki depremin İstanbul için öncü deprem olabileceğini söylemişti. 5.8'lik depremin bölgede 6 ila 7 büyüklüğünde bir depremin habercisi olabileceği konusunda uyarıda bulunan Hoogerbeets, Yunanistan, Bulgaristan ve Romanya'nın da olası büyük bir sarsıntı için hazırlıklı olması gerektiğini vurguladı..


AY HAREKETLERİNE DİKKAT
Hoogerbeets, Bulgaristan, Romanya ve Yunanistan çevresinde büyük şiddette depremlerin çok sık görülmediğini fakat 5.8'lik depremin bu bölgede ciddi stres yarattığını ifade etti.
5.8'lik depremin son derece ciddiye alınması gerektiğini ifade eden Hoogerbeets, Ay hareketlerinin dikkatli biçimde takip edilmesini ifade etmişti.

24 Eylül'de meydana gelen gezegen hizalanmaları sebebiyle yalnızca İstanbul ve Akdeniz havzasının değil ayrıca geçtiğimiz günlerde 5.9 büyüklüğünde depremle sarsılan Pakistan ve komşumuz İran'ın da yakın merceğe alınması gerektiğinden bahsetti.

İSTANBUL DEPREMİ HAKKINDA TÜRKİYE'Yİ UYARIYORDU!
Yaptığı tahminler ile ünlenen ve 'deprem kahini' olarak anılan Frank Hoogerbeets, önceki tahminlerinin doğru çıkması ile çok konuşulmuştu. Türkiye'nin risk altındaki bölgelerden biri olduğunu sürekli vurgulayan Hoogerbeets, özellikle İstanbul Depremi konusunda Türkiye'yi uyarıyordu.

7 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREMLER OLABİLİR
Depremlerin sırasıyla şiddetini artırarak devam edebileceğini belirten Hoogerbeets, ''Dün baktığımızda 4.9 oldu bugün baktığımızda ise 5.7 şiddetinde oldu. Bu kesinlikle daha da şiddetlenecek gibi görünüyor. Bir açıdan baktığınızda gerçekten şanslı hissedebiliriz kendimizi, çünkü bu bizim için bir uyarı niteliğinde. Bunu söylemek oldukça güç. Belki önümüzde 6 veya 7 büyüklüğünde depremler olabilir. Ama bu 1 yıl da 10 yıl da alabilir.'' dedi.

HOOGERBEETS ANKARA'YI DA UYARDI
Deprem İstanbul'da yaşandı ancak Frank Hoogerbeets Ankara'yı da uyarılar arasına ekledi. Hoogerbeets:'Türkiye'de bir deprem gerçekleşecek olursa Türkiye ile Yunanistan arasındaki bölgede kısa zamanda 6-7 büyüklüğünde beklenir...
Aynı zamanda Türkiye'nin kuzey bölgeleri daha büyük tehlike altında. Özellikle arada kilometrelerce mesafe bulunsa da kuzey bölgeye yakın olduğu için İstanbul'dan ziyade deprem Ankara'yı vurabilir.'

İSTANBUL DEPREMİNİN ARDINDAN TÜRKÇE PAYLAŞIMDA BULUNMUŞTU!
Hatırlanacağı üzere Silivri'de yaşanan 5.8 büyüklüğünde deprem İstanbulluları büyük paniğe sürüklemiş ve Türkiye'den binlerce kullanıcı ünlü deprem kâhinini soru yağmuruna tutmuştu. Hoogerbeets ise Türkçe tweet atarak açıklamalarda bulunmuştu.

Frank Hoogerbeets, kullanıcıların ısrarına kayıtsız kalamayarak dün Türkçe bir tweet attı. Hoogerbeets, Silivri depremine ilişkin, "Lütfen deprem yerlerini tahmin edebileceğimiz izlenimini edinmeyin. Yapamayız! Genel olarak gezegene uygulanan kritik zaman dilimlerini izole etme çabasıyla belirli gezegen geometrisine odaklanıyoruz, böylece deprem eğilimli bir bölgedeyseniz yüksek alarmda kalabilirsiniz." ifadelerini kullandı.


sabah
sessizkaranlık bunu beğendi.
Firuzende çevrimiçi   Alıntı ile Cevapla
Alt 12-01-2020, 20:46   #3
Eski Üye
 
sessizkaranlık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Kayıt Tarihi: 24-11-2019
Yer: İstanbul
Mesajlar: 617
Rep Puanı: 2137
Rep Gücü: 22
Standart

Bu adam bir harika güzel okuyor herşeyi
Firuzende bunu beğendi.
__________________
"Surete takılıp kalanlar,mananın kokusundan mahrum kalır"
sessizkaranlık çevrimiçi   Alıntı ile Cevapla
Alt 12-01-2020, 21:41   #4
Forum Kıdemlisi
 
Firuzende - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Kayıt Tarihi: 02-11-2019
Mesajlar: 4,397
Rep Puanı: 10051
Rep Gücü: 105
Standart

Alıntı:
sessizkaranlık Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu adam bir harika güzel okuyor herşeyi
Evet. Ayın hareketlerine dikkat edin diyor ve gezegen dizilimlerine.
Hatırlıyor musunuz birkaç gün önce İstanbul'da ay tutulması yaşanmıştı.
sessizkaranlık bunu beğendi.
Firuzende çevrimiçi   Alıntı ile Cevapla
Alt 14-01-2020, 06:12   #5
Eski Üye
 
sessizkaranlık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Kayıt Tarihi: 24-11-2019
Yer: İstanbul
Mesajlar: 617
Rep Puanı: 2137
Rep Gücü: 22
Standart

Evet bende artık bunları takip etmeye basladım ve bazı tahminler tuttu. Demekki sizin de dikkatinizi çekmis.
Firuzende bunu beğendi.
__________________
"Surete takılıp kalanlar,mananın kokusundan mahrum kalır"
sessizkaranlık çevrimiçi   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Konuyu aşağıdaki sitelerde paylaşabilirsin

Konu Araçları

Yetkileriniz
Konu Açma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB kodu Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konu Yazarı Forum Cevap Son Mesaj
Ukrayna’dan İran’da Düşen Uçakla İlgili Açıklama Firuzende Güncel Haberler 2 11-01-2020 12:29
Agnostisizm ile İlgili Düşünürlerin Sözleri Firuzende Agnostisizm 0 22-11-2019 15:23
Psikoloji - Yürüme Tarzı Kişilikle İlgili Ne Anlatıyor? Firuzende Sağlık Haberleri ve Makaleler 0 16-11-2019 00:29
Karla İlgili 15 İlginç Gerçek Firuzende Bilmedikleriniz 0 06-11-2019 18:49
Rüyalarla İlgili Temel Bilgiler Marquez Rüya Tabirleri 0 13-07-2019 10:27Saat: 02:31


Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.